Son Eklenen vinç İlanları

Vinç Arama

satılık vinç ara (harita)

İl bazından İlan Aramak İçin Haritanın Üzerine Tıklayınız....

Reklam Alanı

PUMAR MARINE EQUIPMENTS

Vinç Çalıştırma Talimatı PDF Yazdır E-posta

Aşağıdaki kurallar için sabitliği sağlamak için önemlidir.

A) Vinci kullanmadan önce, çalıştığınız kesimden ayrı olarak, bütün stabilleştiricilerin yere oturduğundan emin olun.

B) Aracın bütün tekerleklerinin yerden tamamen havada olmamalı.

GÜVENLİK HAKKINDA GENEL NOTLAR:

SABİTLEŞTİRİCİLERLE ÇALIŞIRKEN, KIRILMALARI ÖNLEMEK İÇİN BÜTÜN KOLLARIN TEHLİKELİ BÖLGELERDEN UZAK OLMASINA DİKKAT EDİN. ÖZEL DURUMLARDA HAKİMİYETİ ELİNİZDE TUTUN, HAREKET EDEN HERHANGİ BİR PARÇADAN UZAK DURUNUZVE AYAKLARINIZI VİNCİN DURDUĞU YERİN DIŞINDA TUTUNUZ.

Her ne zaman yolda çalışıyorsanız (yumşak zemin yada asfalt) tevziat levhalarını sabitleyicilerin altına ayarlayınız (isteğe göre tedarik edilir) yada uygun kalınlıktaki döşeme tahtaları ile basıncı azaltınız.

Sabitleyicileri destekleyen yüzeyin uygunluğunu kontrol ediniz, çünkü sabitleyicilerden biri batabilir ve araç devrilebilir. Bazı durumlarda, sabitleyicilerin kanalizasyon kapaklarının, çukurların yada dayanıklı olmayan herhangi bir yüzeyin üzerinde durmamasına dikkat ediniz.

Zorunlu çalışma koşullarında, vinç sabitleyicilere 7000daN'den yüksek olabilen bir güç gönderir.

SABİTLEYİCİLERİ TOPLAMAK VE HEDEF ALMAK

 • Aracın şasisinin aşırı bükme gerilimine uğraması ve sabitleyilerde aşırı yüklenmeyi önlemek için sabitleyicileri birer birer tamamen yükseltiniz.
 • Destek plakalarını yerinden kaldırıp tekrar yerlerine yerleştiriniz.
 • Lenger milini yerinden kaldırıp tekrar yerine yerleştiriniz.
 • Denge çubuklarını toplayın, sabitleyicileri kendi kulplarından tutun. Eğer sabitleyiciler hidrolik uzantılara monte edilmiş ise, çubuğu toplayıp hareket eden ve etmeyenparçalar arasında ezilmesini önleyiniz.
 • Kilitleme milinin kolunu oynatınız ve yuvasına tam oturup oturmadığını kontrol ediniz (gerekirse bu işlem için sabitleyiciyi oynatınız).
 • Sabitleyicinin yerine tam oturduğunu emniyete almak için güvenlik milini yerine takınız

Bu işlemi her sabitleyici için gerçekleştiriniz.

UYARI: SABİTLEYİCİLER YERLERİNE KİLİTLENMEMİŞSE, ARAÇ SÜRÜŞ HALİNDEYKEN GENİŞLEYEBİLİR VE TRAFİK İÇİN ÇOK CİDDİ BİR TEHLİKE YARATABİLİR.

İşleminin sonunda, varsa, güç açma ve kapama düğmelerini birbirinden ayırınız. Eğer vites değiştirme güç ise, yerlerini değiştiriniz. Bunun nedeni muhtemelen güç kapama düğmesinin hala çift olmasındandır.

BOOM'U UZATMA VE YERLEŞTİRME

Boom'u uzatmadan önce, ana boom'u zıt yöndeki kontrollerin önünde durunuz.

Boom'u durak pozisyonuna geri döndürmek için ana boom alanının zıt yönünde kontrollerin önünde durunuz, uzatma silindir kontrolünü boom tamamen tepki verene kadar çalıştırın. Boom'un, döner taretin içinden geçmesini engelleyebilecek yada katlanır vinçli aracın projesinden teferruatları kaldırınız. Döner tareti sabir bölgedeki referans işaretlere denk gelene kadar döndürünüz

Ana boom'u 60 derece kadar yükseltiniz, ikinci boom'u tamamen alçaltınız.

Ana boom'u alçalabildiği kadar alçaltın, hareketini kontrol ediniz, yükleyici yada diğer çıkık parçalarla çarpışmamalı.

Boom'u aracın gövdesinden dışa uzanmış şekilde sürerken, boom'un yanlara düşüşünü engellemek için boom gövdede duruyor olmalı, halat ve zincirlerle güvenlik sağlanmış olmalı. Aracın maksimum ağırlığını geçmemeli.

N.B Eğer boom yerine sabitlenmişse, araç kaydığında yada aniden dönmek zorunda olduğunda boom kendiliğinden kayabilir.

Boom aracın üzerinde kendi yuvasında oturtulmuş haldeyken, sürücüyü araç hareket halindeyken boom'un beklenenden daha fazla yükseldiğini haber etmesi için aracın kabinine uyarı lambası kurulması gereklidir.

Uyarı lambasının ampulunun yanıp yanmadığını anlamak için uyarı lambasının yanına test düğmesi yerleştirilmiştir.

Test düğmesinin araç tekrar çalıştırılmadan önce basılmalıdır. Boom yükseldiğinde labanın yanmıyormu diye haftada en az bir kere kontrol edilmesi tavsiye edilir.

BOOM YÜKSELTİLMİŞ HALDEYKEN YADA SARKIKKEN  ASLA ARACI HAREKET ETTİRMEYİN YADA SÜRMEYİN. 

MANEVRA

Kaldırma işlemini yapmadan önce;

 • Yükleyicinin tabloda gösterilen boom'a mahsus yük kapasitesinin aşmadığına,
 • Askıya koymanın, yükleyicinin ani hareketlerini önlemek için doğru olmasına,
 • Kancanın dikey olarak yükleyicinin üzerinde barium merkezinde olduğuna,
 • Kimsenin boom'un hareket alanının içinde durmadığına,
 • Boom'un yatırıldığı bölgenin engelsiz olmasına dikkat ediniz.

Kontrol manivelaları yavaş çalıştırılmalı. Geri'den etkisiz hale getirilirken de Marjinal hızın belli bir oranda hızlanması durumunda, çok dışarı görüş sahasında çalışırken ayrıca dikkat etmek gerekiyor. Bütün durumlarda, ani hareketlerden her zaman kaçınılmalıdır, çünkü bunlar tehlikeli durumlara yol açabilir.

Asla tam hızdayken hareket-sonu pozisyonuna erişmeyiniz. Bu yapıda yüksek stresse ve yüklemenin tehlikeli bir biçimde sallanmasına neden olur.

Dönen bölüm mekanik duraklarla sınırlandırılmışsa ayrıca dikkat edilmesi gerekir.

Döndürme sırasında, devirme dengesinin yüksek olduğu bölgelerden daha düşük olduğu bölgelere hareket ederken daha dikkatli olunmalıdır.

Yük, ön sabitleyicilerin destek hattına eriştiğinde, (kabin arkası vinçler için) ayrıca dikkat edilmelidir, çünkü ön bölgedeki yük normalde iyice indirilmiş olur, yani araç devrilmeye uygun müsait.

1 Ocak 1995'ten sorna üretilin EEC vinçleri düşük denge alanlarında dönmemek üzere üretilmiş yada çifte sınırlayıcı araçlarla donatılmış (isteğe göre) olmalı.

Vinci yokuştayken, yükleyiciyle yokuşun yükselmesi nedeniyle, asla yatay manevralar yapmayınız. Bu frenlerin torkunu aşmasına sebep olabilir, ki bu da hareketi durdurmayı olanaksız kılar ve hem eşyaları hemde insanları tehlikeye sokar.

Yük sarkık durumdayken uzantı silindir uzatılırken, aşırı yükleme ve aşırı dönmeleri önlemek için gözünüz yük göstergesinde olsun.

Sarkık yük ile iniş sırasında iken, boom'un erişme sahası kademeli olarak artar, o yüzden fazla yüklememeye dikkat ediniz. Boom'u alçaltmadan önce teleskobu harekete sokmak iyi bir kuraldır.

Boom'u ters yüklemelere asla maruz bırakmayınız; eğer bu kurala uyulmazsa, ekipmanın yapısına ciddi hasarlar verilmiş olur. İşin sonunda, vinci katlayarak asıl pozisyonuna getiriniz.

YÜK KAPASİTESİ

Yük kapasitesi, vince takılmış bir tabloda gösterilir ve sadece kanca, tabla tutması, tutuşsuz kova yada diğer araçlarla işlem yapılırken geçerlidir.

Yük kapasitesi vinç arasın üzerindeyken hesaplanır. Bu yük kapasiteleriile vinç üzerinde tutma kovasının kullanımı, tutuş, mıknatıs yada benzer özellikler gösteren hareketlerle izin verilmemektedir. Askıya alma ve tutuş araçları herzaman kullanılabilir yük kapasitesine eklenir.

Çıkrık ile kullanım için olan yük kapasiteleri, kancanın, bloğun ve kablonun ağırlığı haricidir.

Grafikte gösterilen yük kapasiteleri boom'un uzunluğuna bağımlı, kendi eğilimlerinden bağımsızdır. Sadece sınırlama aracıyla (EC versiyon) donatılmış bir vinc eğilime bağlı uzunluklarda yük kaldırabilir (sınırlama araçları ile ilgili grafiğe bakınız).

Vinçte her biri bir yanda, yükseltme silindirlerindeki gerçek basıncı ölçmek için renklendirilmiş ölçekli 2 sayaç bulunmaktadır. Gösterilen genel yük durumu aşağıdaki gibidir:

 • Sarı bölüm maksimum momentin %90ında başlar ve %100 de biter;
 • Kırmızı bölüm ise aşırı yüklemeyi gösterir

Gösterge kırmızı bölümdeyken yükleyiciyi asla yükseltmeyiniz.

Otomatik durdurma aracı bulunan makineler (moment limitleme aracı) aşırı yüklemelere karşı korumalıdır. Aşağıdaki noktalar işlem yapılırken her zaman göz önünde bulundurulmalıdır.

a) Sınıflandırma levhası vincin kapasitesini onaylayan tek araçtır.

b) Kurulu olan alet aşırı yük durumlarına makineyi durdurur. Fakat, yük kapasite grafiğindeki değerler her zaman gözetlenmelidir.

c) Gerektiğinde alet karışmalıdır, kontrol panellerindeki kontroller gidiş haldeyken yeşil ışık yanar (kontroller hareketsiz haldeyken tekrar gelir).

Aşağıdaki hareketler durduğunda da kırmızı ışık yanar (aşırı yükleme olana kadar yanmaya devam eder).

 • Uzatma silindirinin uzaması,
 • Eğer yatay açı <10o ise, ikinci boom'un yükselişi,
 • Eğer yatay açı ≤10o ise, ikinci boom'un yükselişi,
 • varsa,çıkrığın yükselişi.

d) Limitleme aracını sıfırlamak için, uzantı silindiri kısa bir süreliğine geri çekiniz.

İşlem yeniden başlatıldığında, tekrar manevra yapmadan önce sonraki durdurulmalarını önlemek için yük kapasite grafiğine bakınız.

Eğer vinç uzaktan kumandayla donatılmışsa, kırmızı aşırı yük ışığı belli bir masafeden görülebilmesi için kabinin üzerinde de bulunur.

Kaldırma silindirlerinin mevcut basıncıdeğerlerini aşarsa, aygıt sadece limit düğmesine basılmışsa karışabilir. Bu durum böylece önlenir. Aygıt serbest bırakmak için sadece uzatma/tepki aygıtı bir kaç kez çok kısa olarak çalıştırınız. Bu gitgide ana kaldırma silindirinin baskısını rahatlatır ve sistem otomatik olarak yeniden başlar.

1995'TEN İTİBAREN EC ÜLKELERİNE YÖNLENDİRİLMİŞ OLAN VİNÇLER MOMENT LİMİTLEME AYGITIYLA DONATILMIŞ HALDE TEDARİK EDİLCEK.

Opsiyonel dual limitleme aygıtı yukarıda açıklandığı şekilde çalışır, mevcut tek fark aynı zamanda dönmeyi engeller. Size düşük kapasitelerde set alanlarında çalışma olanağını da sağlar, denge ile istikrarlıdır. Limitleme aygıtının sensörleri otomatik olarak seçilir.

Eğer elektrik sistemi arıza yaparsa vemevkide tamir yapılmıyorsa, vince manevra yaptırmanın tek olanağı yükleyiciyi yatırmaktır. Bu da Cormach mühürünü kırarak ve solenoid valvindeki kurtarma düğmesine basarak olur.

Bu düğmeyi basılı tutunuz ve ilgili kolu aynı anda çalıştırınız.

Acil durumlarda, vincin aşırı yüklenmediğini görebilmek için gözünüzü yük göstergesinden ayırmayınız, ve sadece yükü dönme aksisine doğru getiren manevralarını kullanınız.

Sistem vinci tekrar çalıştırmadan önce tamir edilmelidir ve solenoid'deki düğme Cormach tarafından yetkili bir atölyede kurşun ile tekrar mühürlenmeli.

N.B. İtalyan standartları kullanıcının kablonun durumunun her 3 ayda bir kontrol etmesini emreder.

Kendi farklı standartları olan ülkeler de buna uymalı. Eğer standart yoksa da italyan standartları kabul edilmeli.